Světový den kojení

První srpnový týden se připomíná jako Světový den kojení, jehož cílem je podpořit kojení a zlepšit zdraví dětí na celém světě. České ženy mají tradičně pozitivní vztah ke kojení a vědí, jak je prospěšné, přesto je třeba stále posilovat obecné povědomí o jeho významu pro matku i dítě.

Zejména na délku kojení má pak vliv informovanost, která je u nás na vysoké úrovni. Předporodní kurzy, zkušenosti předávané v rodině a mezi maminkami, dnes také na internetu a sociálních sítích, ale i médiích, kde k popularizaci kojení přispívají i maminky z řad známých osobností, které se navíc nebojí ani propagace kojení na veřejnosti.

V názoru, zda kojit na veřejnosti nebo v soukromí, je společnost stále rozdělena. Zatímco pro někoho je kojení intimní záležitostí, pro jiného je zcela přirozené a nevidí důvod akt kojení schovávat. Dnešní, aktivně žijící matka se s potřebou kojit v různorodých prostředích a situacích setkává prakticky denně. Tuto potřebu čím dál vice zohledňují i různé instituce nebo například i obchodní centra, která vytvářejí vhodná prostředí pro kojící matky. Ostatní by tento fakt měli nejen vnímat, ale zejména s pochopením akceptovat. Vždyť se jedná o naprosto přirozenou potřebu mezi matkou a jejím dítětem a matky v drtivé většině rozhodně nepotřebují exhibovat, a kojí li kultivovaně, okolí si leckdy miminka přisátého k matčinu prsu ani nevšimne.

Poslední v Česku prováděné průzkumy potvrdily, že důležitost kojení vnímá většina matek i prvorodiček, které se shodují, že kojení je prospěšnější, než náhradní kojenecká výživa. Téměř všechny ženy po porodu plánují kojit, jen 2 % prvorodiček a 1 % matek uvádí opak. Jsou samozřejmě také maminky, které mají z nejrůznějších příčin s kojením problémy nebo vůbec kojit nemohou. Nejdůležitější je, pokud je to možné, kojení v prvních 6-7 měsících života dítěte. Ve výsledku pak ale bezmála polovina matek v Česku kojí více než jeden rok, což je rozhodně pozitivní.

V porodnici roudnické nemocnice maminkám kojení jednoznačně doporučujeme a poskytujeme jim veškerý edukační a informační servis, v květnu jsme spustili i novou „horkou linku“ poradenství ženám, na které kvalifikovaný personál pomůže s otázkami ohledně kojení, ale i v případě jiných problémů rodiček, matek. Máme radost, že se nám v roudnické porodnici dlouhodobě daří vytvářet vztah důvěry s našimi rodičkami, kterých v poslední době rekordně přibylo. Běžně přichází na svět cca 600 novorozenců, v polovině letošního července se u nás narodilo již 400 dětí a v posledních dvou měsících jsme dokonce dosáhli historicky rekordních měsíčních porodností. V červnu se narodilo 70 miminek, 36 chlapců a 34 děvčat, a v červenci 84 novorozenců, 37 chlapců a 47 děvčat.

Všem rodičkám děkujeme za důvěru v roudnickou porodnici, resp. za důvěru zdravotnickému personálu, který o rodičky a novorozence vzorně pečuje, a za který přeji všem maminkám a jejich dětem především pevné zdraví a životní pohodu.

MUDr. Mária Procházková, PhD., MPH, primářka gynekologicko-porodnického oddělení roudnické nemocnice

Fotografie: Tomáš Kurucz