Warning: Trying to access array offset on value of type null in /www/doc/v2.pentahospitals.cz/www/wp-content/themes/pentahospitals3/content-department.php on line 84
Novorozenecké oddělení

Novorozenecké oddělení

Přehled poskytované péče (novorozenecké oddělení)

Zajišťujeme komplexní péči o fyziologického novorozence systémem rooming-in.

Podporujeme bonding a minimální separaci matky a dítěte u spontánního porodu, ale i po porodu císařským řezem.

Dětská sestra edukuje maminky s ošetřovatelskou péčí o novorozence, přebalováním, oblékáním a koupáním. Pomáhá maminkám dosáhnout co nejdříve plné laktace. Každý pokoj máme vybavený kojícími polštáři a snažíme se maminkám pomoci se správnou polohou a přisáváním miminka k prsu.

Po dobu hospitalizace, která trvá 72 hodin novorozenec projde řadou screeningových vyšetření:

  • vyšetření otoakustických emisí – orientační vyšetření sluchu
  • ortopedické vyšetření kyčlí
  • vyšetření metabolických vad – odběr z patičky

Dále maminky seznamujeme s péčí o pupeční pahýl. Dle přání je za hospitalizace odstraněn nebo ponechán k samovolnému odpadnutí po několika dnech, již doma.

Kolem 4. – 5. dne se může u novorozence projevit žloutenka (novorozenecká, neinfekční). Její hodnotu sledujeme denně u vizity tzv. bilirubinometrem. Dle hodnot dáváme novorozence ev. na fototerapii, která probíhá na observačním boxe, kam má maminka samozřejmě neomezený přístup. Po dobu fototerapie stále podporujeme kojení.

Při propuštění edukujeme maminky s péčí o novorozence doma, laktační poradenství nepřetržitě a pomůžeme vyřídit potřebné dokumenty.

Domů si lze u nás zapůjčit: 

  • kojeneckou váhu
  • monitor dechu
  • odsávačku mateřského mléka