02.05.2019

Ostrovský stacionář chce pořádat psychoterapeutická setkání

Ostrovský stacionář chce pořádat psychoterapeutická setkání pro příbuzné pacientů V ostrovském stacionáři Nemocnice Ostrov chtějí v rámci destigmatizace organizovat terapeutické skupiny pro…

Ostrovský stacionář chce pořádat psychoterapeutická setkání

V ostrovském stacionáři Nemocnice Ostrov chtějí v rámci destigmatizace organizovat terapeutické skupiny pro příbuzné zdejších pacientů. Příbuzní se dozví, jak se chovat a jak pomáhat, od ostatních získají nové zkušenosti.

Radek(52let) z Karlových Varů celý život pracoval na velmi zodpovědné vedoucí pozici. Stres zažíval každý den. Rodinné štěstí nakonec nalezl u své druhé manželky Jiřiny. Obrovské vypětí se podepsalo na jeho psychickém i fyzickém zdraví, zejm. po traumatickém a tragickém požáru, při kterém zemřel soused a Radek přišel o veškeré vybavení ve svém nově zrekonstruovaném bytě. A aby toho nebylo málo, matka prodělala vážné neurologické onemocnění. Vše skončilo tím, že se před dvěma lety úplně zhroutil a skončil na psychiatrickém oddělení Nemocnice Ostrov.

„Něco se zlomilo, neunesl jsem další zátěže a zhroutil se. K tomu se projevilo trauma z dětství. Nevěděl jsem co se se mnou děje, panika, hrůza, neměl jsem sílu a byl přesvědčený, že umřu,“ vzpomíná.
Potřeboval odbornou, zdravotnickou pomoc a všude ho odmítali, nevěděl co dělat. „Už jsem přemýšlel nad koncem,“ prozrazuje. Nakonec našel záchranu v ostrovské nemocnici. Z ambulance byl přijat na lůžkové oddělení. Po šesti týdenní hospitalizaci na psychoterapeutickém oddělení odešel domů a od té doby navštěvuje pravidelně program psychoterapeutický denní stacionář.

„Psychoterapie mi neskutečně pomohla. Díky Bohu! Konečně jsem věděl co mi je a jak se budu léčit. I když můj stav bývá pořád někdy horší a někdy lepší,“ říká Radek „Už ale nikdy není kritický,“ doplňuje jeho partnerka Jiřina, která je při rozhovoru přítomna. Ona tento týden navštívila se svým manželem edukační setkání, které se konalo v březnu v Psychiatrickém stacionáři ostrovské nemocnice, který zde funguje již více než tři roky.

Navíc se zde dozvěděla, že Jana Olachová, která stacionář vede, chce ve společných psychoterapeutických setkáních pro příbuzné a blízké pacientů nadále pokračovat. Příbuzní by se měli scházet každý měsíc a vytvořit tzv. uživatelskou skupinu, vše v rámci destigmatizačních aktivit zdejšího stacionáře.

„Velice to vítám. Často si říkám, jestli manželovi svým chováním neubližuji. Ráda se setkám s příbuznými ostatních nemocných a poradím se s nimi, vyměníme si zkušenosti,“ uvádí Jiřina.
Součástí aktuálního celodenního setkání byla také přednáška o depresi, kterou provázela psychiatrička MUDr. Darja Trejtnarová. Pacienti i jejich blízcí se mohly dotazovat na rozličné otázky týkající se zejm. užívání léků a jejich pozitivní přínos při léčbě deprese. Účastníci setkání zažili také arteterapii. Pacienti i jejich příbuzní vytvořili obrázky, kde se vždy, každý zvlášť tématicky zaměřuje na nemoc z jiného úhlu pohledu.
„Já a moje nemoc a ty a tvoje nemoc. Dost často se objevovala přání a očekávání, jak by chtěli nemocného vidět. Tímto postojem je často nevědomě vytvářen tlak na nemocného, aby se rychle uzdravil“ uvedla Jana Olachová.
„Jedná se o edukativní a preventivní akci. Zhruba za měsíc bychom chtěli v rámci destigmatizace uspořádat další setkání pro příbuzné. Podle preferencí našich klientů se tématicky zaměříme na bipolární poruchu“ doplnila psychoterapeutka, která se psychoterapií zabývá více než již 13 let.

Hlavním přínosem takových setkání je podle Jany Olachové to, že pacienti a hlavně příbuzní najdou inspiraci pro řešení problémů, o kterých si myslí, že trápí pouze je.
Psychiatrické oddělení v nemocnici v Ostrově je jediné zdravotnické zařízení v Karlovarském kraji. Bližší informace o psychiatrickém oddělení a denním psychoterapeutickém stacionáři naleznete na www.nemostrov.cz. a o projektu na www.destigmatizace.info.Nejnovější aktuality