25.02.2019

Ostrovská nemocnice řeší intimní ženské problémy novou operační metodou

Více než 25 procent žen ve věku nad 40 let trpí alespoň občasnou, nekontrolovanou inkontinencí. Netýká se to jen Karlovarského kraje. Jejich počet se navíc stále zvyšuje, na vině je povolení…

Ostrovská nemocnice řeší intimní ženské problémy novou operační metodou

Více než 25 procent žen ve věku nad 40 let trpí alespoň občasnou, nekontrolovanou inkontinencí. Netýká se to jen Karlovarského kraje. Jejich počet se navíc stále zvyšuje, na vině je povolení svalů pánevního dna způsobené pasivním způsobem vyprazdňovaní, nadváhou, ale tyto problémy mohou vzniknout i samovolně po porodu. Jednou z příčin může být i chronická zátěž při fyzické námaze nebo chronický kašel. 
Přirozený stud ale ženám často brání navštívit odborného lékaře. Nemocnice Ostrov nyní nabízí léčbu těchto problémů moderní, bezbolestnou metodou, při které je do těla pacientky voperována speciální páska.
 
„Jedná se o tzv. tention free pásku, jakousi syntetickou síťku, která se chirurgicky zavede krátkým řezem v pochvě pod močovou trubici,“ uvádí urolog MUDr. Umer Said, který se tomuto oboru věnuje od roku 2002, odoperoval více než 2500 žen. Zákrok je plně hrazený zdravotní pojišťovnou, pacient nic neplatí. Po zhojení správná poloha pásky zajistí dostatečnou podporu močové trubice a aktivně brání úniku moči i při zvýšení nitrobřišního tlaku. „Pokud nenastane opravdu velmi výjimečná situace, která by vyžadovala odstranění, zůstane páska v těle trvale,“ doplňujeSyntetické pásky jsou ze stabilního materiálu, který pacientky dobře snáší. 
Jedná o velice efektivní typ léčby, kdy se úspěšnost pohybuje mezi 95 a 100 procenty. Problém se většinou týká žen nad 40 let. „Mohou to být ale i mladší ženy,“ říká Umer.
 
Klíčovou roli zde hrají praktičtí lékaři. „Praktičtí lékaři mají důležitou úlohu tzv. v první linii. Mohou se například aktivně vyptávat, zda jejich pacientky nemají tento problém a netrpí jím, následně problémy řešit,“ uzavírá Umer.
Správnou a hlavně včasnou diagnostiku ale komplikuje především stydlivost pacientek, ty o svých problémech ví většinou i několik let, ale nechtějí se o nich otevřeně mluvit.
MUDr. Umer doplnil zdejší chirurgický tým a díky jeho specializaci dochází k rozšíření spektra operačních zákroků ve zdejším Centru jednodenní a plánované chirurgie, která za loňský rok úspěšně provedla na 700 chirurgických a až 2.200 ortopedických operací. Nejnovější aktuality